Praca zdalna czyli jak sprawnie działać z domu

Praca zdalna czy też inaczej Home Office stała się najbardziej gorącym tematem ostatniego miesiąca. A wszystko za sprawą pandemii SARS-CoV-2, która wymusiła na osobach aktywnych zawodowo reorganizację pracy. Dla części z nich było to zupełnie nowe i nieznane doświadczenie, co wywołało prawdopodobnie spory opór na tę zmianę. Jak odnaleźć się w takiej formie pracy? Jako że częściowo sama pracuję zdalnie od 3 lat, to postanowiłam podzielić się sposobami na łatwiejsze zaaklimatyzowanie się w domowym biurze.

Praca zdalna czyli jak sprawnie działać z domu
Jak sprawnie pracować w domu?

Jakie narzędzia ułatwiają pracę zdalną?

Moje ulubione narzędzia to Trello, Discord i Screen Recorder. Dlaczego wybrałam tę trójkę? Wspominałam już, że Trello ułatwia organizację pracy w sprzedaży bezpośredniej. A w pracy zdalnej pomoże Ci w zarządzaniu zespołem oraz skutecznej organizacji zadań do wykonania – dziennych, tygodniowych, miesięcznych. Stwórz też kilka tablic, aby rozdzielić różne obszary swojego biznesu np. HR, finanse, klienci, sprzedaż i marketing. Uzupełnieniem Trello jest Discord, który pozwala prowadzić rozmowy telefonicznie czy też wideo spotkania z członkami zespołu i klientami. Jest to narzędzie bezpłatne, w którym udostępnisz też swój ekran, a rozmówcy mogą się łączyć zarówno z komputerów jak i smartfonów. Na koniec zostawiłam Screen Recorder, dzięki któremu nagrasz własny ekran i w ten sposób stworzysz np. filmy instruktażowe. Z jego pomocą utrwalisz też wideo rozmowę ze swoim zespołem, dzięki czemu unikniesz nadmiaru obiekcji. A zdalne wyjaśnianie różnych zagadnień bywa kłopotliwe i zajmuje dużo więcej czasu niż „face to face” w biurze.

Co powinien zawierać własny Home Office?

Najprostsze domowe biuro stworzysz z laptopa i stołu, przy czym jest to układ dobry na krótką metę. Dlaczego? Gdyż bardzo obciąża Twoje ciało i zniechęca do dłuższej pracy. Metodą prób i błędów zauważyłam, że jest kilka elementów ułatwiających mi pracę zdalną. Przede wszystkim pomogło mi przerzucenie się z kanapy czy stołu na biurko. Tutaj konieczne jest dopasowanie wysokości biurka do wzrostu. Zaprzyjaźniony ekspert od ergonomii pracy biurowej – Maciej Żłobiński właściciel Activus, zajmujący się tym prawie ćwierć wieku, wyjaśnia, jak dokładnie dobrać wysokość biurka. Jego optymalna wysokość to suma dwóch elementów:

  • długości podudzia mierzonej od podłogi do wewnętrznego kąta stawu kolanowego

oraz

  • odległości między siedziskiem a łokciem przy ręce spuszczonej wzdłuż tułowia.

A jeśli będziesz mieć kłopot z dobraniem biurka, to poratuje Cię ruchomy podnóżek. Długo pracowałam przy stole, a taki podnóżek zwiększał mi zdecydowanie komfort pracy. Jak najszybciej zadbaj też o zewnętrzną klawiaturę i myszkę – Maciej ostrzega, że pracując bez tych akcesoriów wyrządzasz poważną krzywdę kręgosłupowi!

Zachęcam Cię do obejrzenia jego wideo-poradnikiem, jak w warunkach domowych stworzysz bez kosztów ergonomiczne stanowisko pracy w pozycji siedzącej:


A co jeśli masz wykonywać pracę zdalnie przez dłuższy czas?

Jeśli spodziewasz się dłuższej pracy w domu, niezbędne będzie odpowiednie krzesło biurowe oraz większy monitor. Odpowiednio dobrane minimalizują dyskomfort podczas długiej pracy siedzącej. Z tym że Maciej zwraca uwagę, że często sklepy sprzedają jako „biurowe”, „wygodne”,  „komfortowe” czy nawet „ergonomiczne” fotele, które takie nie są. Przykładowo brakuje im regulowanych podłokietników czy zmiennego kąta między siedziskiem a oparciem, co jest kluczowe dla ergonomii pracy w pozycji siedzącej. Moim ostatnim odkryciem są nauszne słuchawki, które znacząco podniosły wygodę podczas rozmów telefonicznych czy wirtualnych spotkań. Warto abyś zaczął usprawniać swoje domowe biuro stopniowo, jeśli brakuje Ci możliwości kompleksowej zmiany. Zacznij od tego elementu, który najbardziej utrudnia Ci pracę.

Od Macieja mam jeszcze jedną propozycję poprawy warunków pracy w Home Office. Przekonuje, że warto przynajmniej przez część dnia pracować w pozycji stojącej. Sama nie miałam okazji przetestować takiego rozwiązania, przy czym mój chłopak bardzo je lubi. Sprawdź koniecznie, co na ten temat mówi Maciej w swoim wideo-poradniku:


Dlaczego joga będzie lepsza niż bieganie?

Teraz poruszę dość drażliwy temat – mianowicie aktywność fizyczną jako przeciwwagę do siedzącej pracy w domu! Pewnie wielokrotnie słyszałeś, że jak dużo pracujesz przy biurku szczególnie w domu, to musisz biegać, pływać czy też jeździć na rowerze. U mnie nadmierna aktywność fizyczna wywołała poważną kontuzję w ścięgnie Achillesa, która utrudniała mi zwykłe chodzenie po mieszkaniu. Fizjoterapeuta doradził mi wtedy, że przy pracy biurowej szczególnie ważne są ćwiczenia rozciągające kark, nogi i ręce oraz rolowanie. Wcześniej zupełnie nie zwracałam na to uwagi, a to okazało się bardziej pomocne niż długie wysiłkowe wizyty na siłowni. Dlatego też umiarkowana aktywność fizyczna w połączeniu z elementami jogi sprawdza mi się lepiej, niż godzina biegania po całym dniu pracy w domu. Stopniowo wdrażałam różne ćwiczenia rozciągające oraz testowałam je. Dlaczego? Gdyż mogłam porównać, po których czuję się lepiej i nic mnie dodatkowo nie boli.

Podsumowanie

Aby praca zdalna była skuteczna, warto wdrożyć kilka elementów w swoim Home Office. Zacznij od używania odpowiednich narzędzi – moja „święta trójca” to Trello, Discord i Screen Recorder. Następnie zorganizuj tak stanowisko pracy, abyś czuł wygodę i czerpał przyjemność z Home Office. A na koniec zaprzyjaźnij się z ćwiczeniami rozciągającymi i rolowaniem, co zapewni Ci odpowiedni poziom relaksu po pracy. A czy dla Ciebie praca zdalna to nowość czy całkiem nowe doświadczenie? Co ułatwia Ci wykonywanie obowiązków? Koniecznie podziel się tym w komentarzu!

A przy okazji zachęcam Cię, abyś obejrzał live na temat pracy zdalnej. Rozmawiałam z Bartłomiejem Świstakiem Piotrowskim i Anią Ledwoń-Blachą, jak to jest na Home Office. A że praca zdalna jest dla nich różnym doświadczeniem, to pojawiły się odmienne poglądy i protipy. Zresztą sam zobacz, jak to wyszło:


Do napisania!

Bernadeta Selwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *